Firma outsourcingowa – jak wybrać?

Dlaczego powierzenie rozliczeń firmie outsourcingowej ostatnio stało się tak popularne? Jedną z odpowiedzi na to pytanie jest obniżenie kosztów obsługi księgowej. Dzięki współpracy z firmą outsourcingową nie musimy zatrudniać księgowego na etat, mając jednocześnie możliwość określenia czasu umowy.


Jak wybrać odpowiednią firmę outsourcingową?


Na początku powinniśmy zorientować się w posiadanych przez firmę kwalifikacjach oraz uprawnieniach. Jeśli prowadzimy pełną księgowość, upewnijmy się, że firma posiada uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg, ponieważ jest to prawnie wymagane. Ważne, aby w przypadku ewentualnych błędów księgowych, firma ponosiła odpowiedzialność, dlatego posiadanie przez nią OC jest kolejnym kryterium do spełnienia.


Często ważne okazują się referencje obsługiwanych firm, ponieważ pozwalają nam one ocenić rzetelność firmy outsourcingowej, z którą zamierzamy podjąć współpracę. Zwróćmy także uwagę na rozwiązania informatyczne stosowane w firmie outsourcingowej oraz sposób współpracy z klientami (np. możliwość przesyłania dokumentów elektronicznie).


I na koniec zainteresujmy się zakresem usług świadczonych przez firmę outsourcingową oraz ceną obsługi dostosowanej do naszej działalności. Firma outsourcingowa powinna pomóc w wyborze odpowiednich usług, abyśmy nie płacili za usługi, z których nie korzystamy.