Pracownik młodociany


Nadchodzi lato, a co się z tym wiąże upragnione wakacje.
Wraz z wiekiem potrzeby dzieci i młodzieży się zmieniają. Maluchy mogą całe dnie spędzać na dworze bawiąc się z rówieśnikami. Wystarczą jedynie dobre chęci i odrobina wyobraźni, aby przeżyć niewiarygodne przygody.
Wymagania starszych dzieci są już nieco większe. Pragną one spędzać czas z przyjaciółmi, odwiedzać ciekawe miejsca, podróżować. I tutaj zaczyna się problem. Bo skąd wziąć na to wszystko pieniądze? Czas wakacji to idealny sposób, aby dorobić sobie do kieszonkowego. Kończąc 16. rok życia możemy ubiegać się o pracę, stając się tym samym pracownikiem młodocianym.
Dodatkowo, aby uzyskać ten tytuł konieczne jest również ukończenie szkoły gimnazjalnej oraz posiadanie oświadczenia lekarskiego, które zapewni że wykonywana praca nie zaszkodzi zdrowiu nastolatka.
Zatrudnienie nieletniego wiąże się z koniecznością zapewnienia mu szczególnej opieki. Nie można obciążyć go nadmiernym wysiłkiem fizycznym, a także pracą która może zaszkodzić jego prawidłowemu rozwojowi zarówno fizycznemu, jak i psychicznemu.