Iluzja pieniądza

Zjawisko iluzji pieniądza może zaobserwować w życiu codziennym. Przykładem mogą być chociażby metki odzieży. Bardzo często wybierając ubranie z zadowoleniem możemy stwierdzić iż kosztuje zaledwie 20. Właśnie 20, ale czego? Zazwyczaj wówczas okazuje się, że euro i wtedy cały czar pryska, ponieważ w rzeczywistości jest to niemal 100 złotych.

Innym przykładem tego zjawiska mogą być także podwyżki pracownicze związane z inflacją. Co prawda, pensja pracownika wzrasta o przykładowe 10%, jednak gdy okaże się że inflacja była na poziomie 15% wówczas mimo pozornej podwyżki rzeczywista wartość pensji pracownika spadła o całe 5%.

Iluzję pieniądza możemy zdefiniować w pewnym sensie jako ocenianie książki po okładce. Okazuje się bowiem, że ludzie o wiele bardziej cenią wartość nominalną niż realną. To właśnie z tego powodu widząc banknoty z wartością 20 i 50 automatycznie nadadzą większą wartość 50 nie zważając na ich jednostkę.

Czy możemy walczyć z iluzją pieniądza?
Zazwyczaj jest ona nieświadoma, dlatego bardzo ciężko jest z nią walczyć. Aby jednak jej unikać, a wraz z tym stawać się świadomym konsumentem konieczna jest rzetelna kalkulacja oraz trochę zdrowego rozsądku.


Przeczytaj także: Target Costing